Naděje pro Borotín

Nikdy jsem se nezabýval politikou ani děním v místě svého bydliště. Neměl jsem na to čas a nezajímalo mne to. Myslel jsem si, že ti nahoře si stejně vždy udělají, co chtějí a já jsem malý pán na to, abych něco změnil. Měl jsem dost starostí a přidávat si jaksi další jsem nepotřeboval. Navíc jsem se domníval, že ti, kdo řídí a mají tu moc, jsou lidé vzdělaní a dělají to proto, že je to baví a myslí to skutečně dobře. Takže jednoduše řečeno dění kolem mne mě nezajímalo a staral jsem se o sebe.

Když jsem však přišel zde do Borotína, měl jsem již na mnohé jiný pohled a kraj i místo se mi zalíbilo. Nemám v úmyslu toto místo opouštět a každý den se podílím aktivně na tom, abychom si zde s Radkou toto místo zvelebili a byli tak mimo jiné příkladem dětem. Mohlo by se zdát, že se o dění v Borotíně nezajímám, ale opak je pravdou. Sleduji osobně velmi pečlivě, co se zde děje, jak se zde žije a jsem jen takovým malým tichým pozorovatelem. S otevřenými očima sleduji také navazující katastrální území kolem Borotína a věřte, že zde s Radkou věnujeme různým diskuzím o věcech, které se zde dějí, docela hodně času.

Před časem jsem se podílel na tom, abych vás informoval o projektu centrálního vytápění Borotína. Věnoval jsem tomu stovky hodin svého času a nelituji jediné vložené hodiny, protože tahle naše iniciativa vás zvedla ze židlí a výsledkem bylo, že se tento nesmyslný projekt zastavil. On by se nakonec s největší pravděpodobností stejně nerealizoval, v dané chvíli šlo jen o to, aby byla uzavřena smlouva na projekt a obec zainvestovala několik milionů do přípravných studií. Nyní již toto není až tak důležité, přesto starosta obce, který měl osobní zájem na tom, aby toto centrální vytápění vzniklo, vybruslil z toho způsobem, že to vše jste vlastně chtěli vy lidé, že on nic, on se jen snažil dělat to nejlepší pro vás.

Kotelnu tedy v dané chvíli již ponecháme stanou, přesto bys, člověče, na to, jak tomu všemu bylo a kdo stál na které straně, neměl zapomínat.

V letošním roce se budou konat komunální volby, což samozřejmě znamená, že se bude volit mimo jiné i nový starosta.

Zakládám zde tuhle samostatnou rubriku právě pod názvem NADĚJE PRO BOROTÍN, abych se zde s vámi podělil o některé informace a věci, které byste měli u těchto voleb následně vzít v potaz. Pokud se nemá z Borotína stát skutečně chátrající vesnice se všemi jejími dopady, přišel čas, abyste se zamysleli, zhodnotili situaci a postavili se k věcem opět jednou se zájmem. Zájmem, který by měl mít každý občan, kterému dané místo není lhostejné, a který myslí dále než jen na krok před sebe a chce zde pro nadcházející generace našich dětí něco zachovat.

Nikdo nemůže do smrti žít a profitovat z toho, že někdy něco udělal a nikdo se nemůže donekonečna za něco, co bylo kdysi, stále dokola plácat po zádech, jak je dobrý. Mi osobně je úplně jedno co, kdo, kdy a jak zbudoval a jaký měl přínos pro vesnici. Z toho se nedá těžit po zbytek života a zvláště ne pokud daný starosta dále sedí na své židli.

Pokud sis nevšiml, milý člověče, tak Borotín jako takový již chátrá a to docela silně a v mnoha směrech.  Pokud se nezačnou věci docela rychle měnit, pak našim dětem předáme zcela zdevastovanou obec se vším všudy.

Obec by neměl řídit žádný starosta, ale člověk, který je správcem, skutečným správcem svěřeného majetku. Pokud však zůstaneme u onoho názvu starosta, pak starosta od slova starat se, by se měl opravdu starat. Měl by se starat především o to, co mu bylo svěřeno, rozvíjet to a předat to dalšímu v řadě v lepším a kvalitnějším stavu, než to sám přebral. Bohužel současný starosta sedí na své židli již tak dlouho, že se z něj stal malý bůh, který v mnohém prosazuje jen své vlastní zájmy a docela dobře se na mnohých věcech sám obohacuje, přitom by mu to k jeho starostovskému platu snad nebylo zapotřebí. On však má sklony k tomu dokazovat jak je nepostradatelným, jak by to vlastně nikdo jiný neuměl.

Ano, člověče, pokud máš zájem něco ve své obci změnit, pokud máš zájem, skutečný zájem na tom, aby jednou naše děti měli na čem stavět a nepředali jsme jim jen hromadu problémů, pak přichází čas, abys již dnes myslel na to, koho nominovat příště na onu starostovskou židli. Dokud tam bude sedět současný starosta, nemůže se nic změnit.

Aby Borotín měl šanci, musíš, člověče, změnit sám sebe, budeš se muset podívat pravdě do očí, jak to vlastně opravdu dnes je. Ne jaké to bylo, ale jaké to je a proč to takové je. Nepochybuji o tom, že je zde řada velmi schopných lidí, kteří mají skutečný zájem o obec. Je potřeba dát šanci někomu jinému, kdo si následně přivede na úřad své lidi, protože a to je pochopitelné, že bude a je potřeba vyměnit v podstatě celý personál. Je a bude potřeba vyměnit také zastupitele a radní. To vše je potřeba udělat, aby se věci daly do pohybu, a aby Borotín dostal šanci.

Tuhle rubriku jsem zde založil a budu se zde zabývat některými věcmi, které jsou špatně a musí být jinak, pokud se věci mají změnit. Prvním tématem, a to velmi zajímavým, bude pronájem půdy a budu se snažit, pokud mi to čas dovolí, stihnout tento článek ještě před tím, než zastupitelstvo či radní dojdou k rozhodnutí komu a proč tuhle půdu pronajmout.

Z vyprávění místních vím, že byly časy, kdy občané měli zájem, ale po čase pohasl, protože… Chci věřit tomu a věřím, že jsou zde stále takoví, kteří se nebojí říci pravdu a přiznat chybu.

Závěrem chci jen dopředu upozornit, že tohle nedělám proto, že bych pomýšlel na nějakou a to jakoukoliv funkci. Dělám to, protože mi věci nejsou jedno a protože věřím, že tak jako s kotelnou se nakonec přece jen probudíte a dáte Borotínu šanci. Dělám to proto, aby naše děti jednoho dne na mne neukazovali prstem, a neříkali to on. To on nic nedělal, a proto se dnes my musíme zadlužit, abychom dali dohromady to, co naši předkové napáchali.

Dělám to také proto, že si dnes ne že nemyslím, ale vím, že věci se dají dělat i jinak než jen pro byznys. Když budeme věci dělat jinak, ne pro zvyšování zisků, anebo pro klid v rodině, když je budeme dělat s Láskou a úctou, pak se nám to vrátí.

Představ si, člověče, že jsi skutečný odpovědný a ten nejlepší správce. Opravdu budeš dělat věci tak, jako se dnes dělají? Chtěl bys mít doma takového správce, který dnes sedí na starostovské židli, aby se ti staral o tvůj osobní majetek? Opravdu bys mu jej svěřil. Dovolil bys mu, aby se obohacoval na tvůj úkor? Pochybuji. Tak začni, člověče, otvírat oči a nauč se dívat pravdě do očí. Nauč se ji říkat a nauč se ji také přijímat.

Přestože mne to vše bude stát zase jen můj čas, tak ony články napíšu, protože mi věci nejsou jedno a nemám strach říci svůj pohled a názor. Nebude mi vadit ani to, když přibudou další spoluobčané, kteří neodpoví ani na pozdrav. Je mi to jedno, já s nimi problém nemám, to oni mají problém sami se sebou.

Přeji všem, kteří mají Duši a jsou tedy lidmi,

 příjemné nadcházející dny.

S Láskou v Lásce Kája

2.5.2018

předchozí povídání ................Sejeme ZLO - sklidíme ZLO

následné povídání .................. Pronájem zemědělské půdy

prostor pro dikuzi zde ............Prostor pro Vás