Centrální výtopna Borotín

 

Nejsem právoplatným obyvatelem Borotína, a přesto zde v danou chvíli přicházím, abych vás upozornil na záludnosti jakéhosi centrálního vytápění Borotína. Činím tak přesto, že zde nemám trvalý pobyt, ale není mi jedno, co se zde v dané chvíli děje, protože to vstoupilo jaksi i do mého života. Text není určen jen obyvatelům Borotína, ale poučení z něj si může v mnohém převzít  mnoho jiných obyvatel a to nejen žijících na vesnici. Ne vše, co se zdá na první pohled výhodné, tak ve skutečnosti následně je a jsou to opět ona sladká slova zaobalena do lživých čísel a slov tak, aby se prosadilo to, oč někdo má zájem a věřte, že vy jste v hledáčku zájmu toho, kdo tak činí až tím posledním, na kom mu záleží.

Pokud ti není, člověče, Borotín a místo kde žiješ lhostejným a nechceš, aby ti jednoho dne  zbyly jen oči pro pláč, a nechceš v budoucnu jen ukazovat na ty okolo sebe, že to oni jsou vinni, že ty jsi nic nevěděl, pak si najdi čas a velmi pozorně si přečti následný text. Pak se zamysli a polož urychleně svým zákonným zástupcům, které jsi zvolil do zastupitelstva na zdejším obecním úřadě a samotnému starostovi spousty doplňujících otázek. To vše bys měl vykonat pro své vlastní dobro, protože ti kdo mají v dané chvíli rozhodovat a rozhodují o tom, jak se věci zde v Borotíně budou ubírat, jsou v dané chvíli zaslepeni.

Neznám podrobně celý příběh a ani na tom v samotném důsledku nezáleží.  S jakousi euforií toho, že zde v Borotíně má vzniknout jakýsi centrální zdroj tepla a zásobovat tak každou domácnost, která projeví zájem, jsem se setkal, protože s tím přišla jednoho dne Radka ze schůze zastupitelstva, kde jak jistě víte, sama je zastupitelem. Vedli jsme kolem toho docela dlouhé diskuze a já si myslel, že tato euforie jakéhosi centrálního topení přece jen pomine.

Nechápal jsem sice, proč jste za jakousi studii, která je v samém důsledku k ničemu, utratili více jak 170 000 Kč, ale stalo se. Chápu, že se občas člověk do něčeho zakouká a pak jde dopředu bez ohledu na to, co to bude stát a jak to dopadne, protože ona vidina něčeho je tak silná, že nechce slyšet ani vidět.

Podobný jedinec dokáže nakazit a přenést svou euforii na ty okolo sebe a pak je zaděláno na docela velký problém. Pokud se to bude týkat jen daného jedince nebo jeho rodiny, je to jejich věc, ale pokud někdo doslova hazarduje s celou vesnicí, pak je to již věc veřejná a protože starosta ani zastupitelé nechtějí slyšet, je potřeba věci vytáhnout na veřejnost a řešit je veřejně.

A to minimálně z toho důvodu, aby jednoho dne v čase nikdo nemohl říct - to on, starosta. Starosta by zase pak mohl říci, to ne já, protože sám jsem nemohl nic, to oni zastupitelé. A zastupitelé pak řeknou to ne my, to vy, protože vy jste řekli, že chcete, a že máte zájem. V samém důsledku se pak opravdu nemůže nikdo na nikoho vymlouvat a je to vcelku zbytečné, protože již se stalo. A stalo se něco tak závažného, co nejde již nikdy vzít zpět a není možné ani v následných desetiletích změnit zpět k prospěchu vás a vaší obce.

Pokud zde chcete žít a pokud jste z jistého pohledu pyšní na to, že zde žijete a chcete, aby se zde dobře žilo i vašim dětem, pak opravdu velmi rychle jednejte, dokud je ještě čas, protože jinak přijdete nejen o již zmiňovanou částku za jakousi studii, ale přijdete o miliony. Na obci se schvaluje a chystá se podepsat projekt jakéhosi centrálního topení zde v Borotíně. Když se toto podepíše, přijdete o několik milionů a stále nebude jisté, že budete někdy stavět. Peníze za projekt vám však již nikdo nevrátí zpět.

Pokud budete realizovat následně projekt, který vaši zastupitelé a starosta schválí, a to plně za vaší účasti, protože 211 domácností podepsalo, že toto chcete, pak se může stát, že se nebudete stačit jednoho dne divit. A to nejen vy, kdo podepsal, ale všichni občané Borotína a ti, kdo pod Borotín patří.

Je mi naprosto jasné, že každý z vás kdo podepsal, že by chtěl být připojen na centrální zdroj tepla, dostal nepřesné a neúplné informace. Stejně tak byly s velkou pravděpodobností předloženy nepřesné a nekompletní informace při samotném vzniku této euforie pravděpodobně samotnému starostovi a tím pak také zastupitelům. V samotném důsledku to nic nemění na situaci a nikoho z vás neomlouvá, že jste podlehli vábení jednoho pána, který zde toto vše prezentuje. Tento člověk však nedělá nic jiného, než že dělá svůj byznys a nemá nejmenší zájem o kohokoliv z vás jako jednotlivce a svůj byznys jak je vidno dělá velmi dobře. Jde mu výhradně a jen o své peníze a je mu v samotném důsledku zcela jedno zda zde bude centrální kotelna či nikoliv pokud podepíšete smlouvu, protože tohle jsou jeho peníze.

Pokud se nepletu, pak k Borotínu přináleží ještě další místní části a není jich jistě málo. Do problému se tak následně mohou, a pokud budete projekt realizovat, s největší pravděpodobností také dostanou i všichni ti ostatní.

Měli byste být pyšní na to, že dnes máte svůj vodovod, že máte své rozsáhlé lesy, a že máte zde místí školu a pár dalších důležitých a klíčových věcí. To vše máte, ale o to vše můžete v krátkém čase přijít. A to proto, že nebudete schopni splácet nesmyslný úvěr na zcela pochybný projekt pro Borotín. Celková částka celé investice je stanovena na nějakých 157 mil. Kč. Přihlásilo se 211 žadatelů, v té chvíli tedy vychází jedna přípojka na neuvěřitelných 744 tisíc.

Ano, dostanete na tohle dotace, jak říká sám starosta a dokonce se v tom dá zateplit školka a jiné objekty, bez kterých je dotace pak krácena, pokud by nebyly napojeny. Takže zvěsti o tom, že by to bylo výhodné, protože bychom u toho i něco zateplili, nejsou opodstatněny, protože to je či bude jedna z podmínek, že tyto prostory musí být zatepleny. Stejně tak bude muset být zateplena každá jiná budova spadající pod obec jinak se výše dotací bude nepochybně krátit.

To vše je ovšem vedlejší. Podstatné jsou jiné věci a čísla, která vám doposud nikdo nesdělil, a vy jste přesto již utratili již zmiňované tisíce za nějakou studii. Pokud byste si dali tu práci a vyhodnotili toto sami dopředu, když vás myšlenka nějakého centrálního topení napadla, došli byste i v obyčejné hospodě s kouskem papíru a tužkou v ruce k závěru, že je to naprostý nesmysl. Dnes byste mohli za těch bezmála 200 tisíc provést ve své obci nepochybně rozumné investice nebo potřebnou údržbu, která se zde zanedbává.

Nechci vás zde zasypat čísly, kterým byste bez bližšího komentáře správně jen těžko porozuměli a ani to nejde zde popsat tak, aby to každý, kdo souhlasil s napojením, plně a správně pochopil. Od toho zde máte právě starostu a své zastupitele. Já vás zde jen upozorňuji, že se řítíte do neštěstí a ještě máte čas to zastavit. A měli byste konat rychle, protože každý den, kdy se dále vybavuje někdo na úřadě o jakési centrální kotelně, se tito lidé nezabývají potřebnějšími věcmi a těch jistě zde není málo.

Pár čísel a slov vám zde přece jen ale předložím.

Centrální kotelna je od slova centrální již centrální, ale pro vaši vesnici jsou naplánovány celkem 4 kotelny a to s 10 kotly. Člověk, který se zde snaží tento projekt prosadit, říká, že tyhle kotle mají vysokou účinnost a hoří v nich i mokrá štěpka. To vše je ale jen A, a ono B vám zase pozapomněl říci. Centrální kotelna od slova centrální by měla být centrální a ne že budou nakonec čtyři. To nedává žádný smysl, vše se jen prodražuje od investic přes údržbu a má to celou řadu dalších nevýhod.  Otázka tedy je proč tolik kotelen a proč tolik kotlů. Zde mohu jen konstatovat, že samotní projektanti jsou zaplaceni následně nejen z projektu, ale berou nemalá procenta od výrobců co kde a jak naprojektují. Tohle je naprosto běžná praxe.

Ptát byste se měli proč tedy není kotelna jen jedna, když má jít o centrální výtopnu a nenechte se zblbnout, protože ono to jde. Nebylo vám sděleno, že tyhle kotle jsou ocelové, a že jejich životnost nepřesáhne 15 let ani náhodou. Nebylo vám sděleno, že tyhle kotle mají opravdu vysokou účinnost spalování, ale pouze a vždy za předpokladu, že pojednou přinejmenším na 60% svého instalovaného výkonu. To ale při čtyřech kotelnách a 10 kotlích v nich není možné a každá kotelna tak pojede, mimo externí mrazy, hluboce pod optimální výkon a to znamená, že se pak zcela mění účinnost daných kotlů a tím spotřeba paliva  a tím také životnost.

Proč nemít jeden kotel, když jich mohu mít deset, že? Podobných naprostých nesmyslů je v celém projektu řada a jsem přesvědčen, že jde o zcela zásadní informace jak ovlivnit vás, abyste se rozhodli a podepsali smlouvu. Jsem také přesvědčen, že pokud najdete dobrého právníka, pak pokud nebyla ještě provize zcela za studii vyplacena, by vyplacena za pochybné informace nemusela být. Nemějte obavy, že by vás daný subjekt zažaloval u soudu, protože si je dobře vědom, že prosazoval jen svůj zájem a obec, tedy vás, uváděl od samotného počátku v omyl. Je to ale věc starosty a vás, je to vaše obec a jsou to vaše peníze.

Borotín jako takový je v mnohém specifický a je jiný než okolní vesnice. Zde je velká část nemovitostí opuštěna, protože jsou využívány jen, jako řekněme, letní sídla po většinou pražáky. V zimě zde přijíždí občasně. Nevěřím tomu, že se kdokoliv z nich napojí na centrální zdroj a bude tak platit nemalé měsíční náklady jen za to, že má možnost být připojen. Nevěřím tomu, že kdokoliv z vás nebude využívat své zdroje tepla, které má a nebude si sám topit dřevem či uhlím, které je pro něj dostupným a podstatně levnějším zdrojem. Nevěřím tomu, že těch 211 nemovitostí se tedy napojí a plně budou využívat zdroj centrálního tepla. Doposud vám nikdo neřekl, jaké budou náklady a ty mnohonásobně překročí to, co vás topení stojí dnes.

Už jednou jste dovolili, aby vaše krásná vesnice byla poznamenána a změnil se tak celý její ráz. A to když jste dovolili a následně postavili bytové jednotky v podobě takzvaného „papouškova“, protože on to opravdu papouškov je a na vesnici, která si měla udržet svůj krásný ráz krajiny, tohle nepatří. Změnit to ale již nejde, stejně tak jako nepůjdou změnit kotelny a to uprostřed vesnice. Podobné objekty se mají stavět a staví na okraji.

Nic na tom celém nemění dnes ani fakt, že se vám obec chystá předložit takzvané smlouvy o smlouvě budoucí s předpokladem, že se tak potvrdí prvotní zájem, protože nejste povinni následné budoucí smlouvy podepsat. Nikdo vám dnes neřekne pravdu o tom, jak to celé nakonec bude, protože starosta a zastupitelé jsou živeni jakousi euforií, jak hezké je tohle dílo a nechtějí slyšet na to, že toto dílo se může stát hrobem vaší vesnice. Z tohoto důvodu dnes ani v oněch takzvaných smlouvách o smlouvě budoucí nenajdete pravděpodobně fakta a zcela reálná čísla. Nesetkáte se zřejmě s tím, jak to celé bude fungovat, kolik kdo zaplatí za přípojku či a jak toto napojení bude oplácet a podobně. Bohužel právě proto, že čísla nejsou pravdivě dodnes zveřejněna a podložena fakty, nelze v žádném případě předpokládat, že oněch 211 míst skutečně napojeno bude. Lépe řečeno, že z těchto míst bude docházet k pravidelnému odběru tak, aby obec byla schopna pokrýt půjčky a ostatní náklady. Pokud se tedy stane, že obec nebude schopna vybrat měsíčně alespoň na samotné splátky úvěru a provoz,

 stane se toto dílo hrobem Borotína.  

Hrobem v samé podstatě, protože si obec musí mimo jiné vzít úvěr ve výši cca 46 milionu a dofinancovat tak projekt ze svého. Pokud vám někdo tento úvěr poskytne a to řekněme na 3% úrok a dobu 13 let, protože to je tak hranice životnosti kotlů, pak jen na úrocích zaplatíte cca 10 mil. Kč. Při přepočtu na jedno odběrové místo při počtu 211 míst tak každý z vás zaplatí jen v úrocích neskutečných 43 tisíc. A to zdaleka není vše. Na měsíčních splátkách musí pak obec zaplatit cca 352 000 Kč. To znamená, že v zimě, v létě od vás musí obec tyhle částky vybrat, aby mohla zaplatit jen samotný úvěr. To mimo jiné znamená, že každý z odběratelů, kdo má odběrné místo, musí zaplatit měsíčně 1 690 Kč a pokud bude skutečný počet odběratelů menší, tak tato částka musí adekvátně narůst. POZOR, v  této částce nejsou ještě samotné náklady na palivo a provoz, jde jen o splátku úvěru. Toto vše by mělo být ještě povýšeno o další částky, abyste si vytvořili rezervu na nové kotle, protože jinak v letech musíte na toto čerpat další úvěry a je to nekonečný proces. Takže ročně zaplatíte za odběrné místo 1 690 Kč x 12 měsíců a to je 20 280 Kč a to jste ještě nenahřáli ani jeden radiátor. V těchto cenách je jen a jen úvěr nic více, nejsou zde žádné provozní a režijní náklady. To vše může představovat zhruba dalších cca 1 000 Kč měsíčně a náklady na samotné palivo pak 12 000 Kč ročně.  Věřte či nevěřte, tohle jsou nakonec ty velmi optimistické částky, které vás čekají. Takže optimistická částka, která vás čeká za úvěr, ostatní náklady a palivo je vcelku někde na hranici kolem 45 000 ročně. Opravdu jste na toto připraveni, opravdu na to má každý důchodce, který se přihlásil, opravdu se nenajde řada z těch, kteří nakonec nebudou platit a ostatní to budou muset zaplatit za ně? Opravdu chcete tohle riziko a mnoho dalších podstoupit?

A nyní trochu jiných faktů, které nechce nikdo slyšet ani vidět.

Pokud přece jen do projektu vstoupíte a stane se, že nebudete schopni splácet a to je více jak jisté, pak přijdou na řadu exekuce. A na banky jsou napojeni ti, kdo jen čekají na příležitost a v první řadě přijdete o vodovod a co se stane? Nic, jen nový majitel to koupil za účelem byznysu a tak jednoduše zdraží vodu v řádu desítek korun za m3. Nikdy už nebude vodovod váš, nebudete se mít čím pyšnit.  Pak přijdou na řadu další zajímavé věci, jako jsou vaše lesy, jednoduše je někdo skoupí za pakatel a vy nebudete mít nic. Můžete říct, že vám to je jedno, ale v samém důsledku nebude, tomu věřte. Přijdou na řadu věci jako je škola, protože je v majetku obce a někdo ji koupí, tomu věřte, protože je to dobrý byznys.

Budete platit nájem anebo se zde škola zruší a děti budou dojíždět jinam, i to je byznys pro někoho, a možná i účel celé této hry. Pokračovat snad v tomto výčtu nemusím, protože nakonec vám nezůstane nic. A pokud si myslíte, že se nic pro vás jako občana nezmění, mýlíte se, protože domy zde klesnou na své hodnotě a neprodáte ani psí boudu, nebude o ní zájem, protože je zde centrální topení, předražená voda, není zde škola. Cesty jsou v dezolátním stavu a ve výčtu bych mohl pokračovat. Nejste běžná vesnice, máte jinou skladbu obyvatel a nemovitostí oproti jiným vesnicím. Kotelna tohoto druhu je zde nevhodná.

Štěpka jako zdroj paliva je vhodným topením, to jistě ano, ale její zdroje jsou omezené. Dnes prodáváte štěpku okolním vesnicím a starosta říká, použijeme ji pro sebe, ale tím házíte klacky pod nohy svým sousedům. Tohle také není správné řešení. Navíc vaše lesy nejsou schopny poskytnout tolik štěpky, kolik je potřeba. Na 211 odběrných míst, při spotřebě jen na topení a to se nebavíme o teplé vodě, potřebujete celkem 6 294 m3 štěpky. Kdo vám bude tvrdit cokoliv jiného jednoduše LŽE, protože tohle vše je možné vypočítat a to aniž bych utratil kolem 200 tis.Kč za jakousi pofiderní  nic neříkající studii. Stačí si jen sednout, něco o tom vědět a pak tomu dát spousty času, abych se dostal do obrazu.

Já jsem tomu zde musel dát docela dost času s Radkou a tohle jsem udělal, protože mne to samotného zde zatěžovalo, když se Radka chce bavit, co s tím. Dal jsem tomu ten čas pro ty z vás, komu věci nejsou jedno a jak se rozhodnete je nakonec na vás samotných. Máte osud Borotína ve svých rukách a doporučuji vám obrátit se na své zastupitele, na svého starostu a urychleně svolat mimořádnou schůzi a zastavit tuhle nesmyslnou euforii s centrální výtopnou. Dokud to nezastavíte, bude se obecní úřad věnovat tomuto tématu a utíkají věci, které by se řešit zde měly a neřeší, protože na ně není čas.

Tohle je jen a jen můj osobní pohled na věci zde v Borotíně kolem takzvané centrální kotelny, přesto nepochybuji, že právě Radka jako jeden ze zastupitelů sdílí vše výše uvedené a nepochybně vám ráda sdělí jakékoliv bližší informace na mimořádné schůzi, kterou vy sami však musíte svolat.

Udělal jsem v dané chvíli, aniž bych byl občanem Borotína, maximum, co jsem udělat mohl, protože mi tohle místo není lhostejné. Pokud by toto udělal projektant, který tento projekt přišel představit a neprosazoval jen své zájmy, nýbrž měl zájem o obec jako takovou, nikdy by nepředložil projekt v této podobě.

Přeji vám všem mnoho zdaru a odvahy k tomu, abyste zastavili tento nesmyslný megalomanský projekt. To neznamená, že vytápění nejde řešit jinak, ale ne takto.

S Láskou a v Lásce  

24.1.2017

nepochybuji, že se k celému sama Radka jako mimo jiné jeden ze zastupitelů sama v nejbližších dnech vyjádří, takže především obyvatelé Borotína by to zde měli sledovat. 

Budu rád, pokud jste obyvateli Borotína a nebo znáte někoho takového, abyste jim přeposlali odkaz na tento text.

Radka se vyjádřila a napsala Vám článek zde ..... Pohádka o centrálním vytápění Borotína

Pokud se chcete vyjádřit k čemukoliv nebo sdílet svůj názor pak můžete ZDE Prostor pro Vás

naprosto zjednodušený výpočet který by měl každý pochopit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kolik zaplatím za 1 GJ pouze na to aby se splatil úvěr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

úvěr včetně úroků je ve výši

55 000 000

 

 

 

 

doba splácení je

 

13

roků

 

 

 

 

ročně musím splatit

 

4 230 769

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jde jen o splátky úvěrů nejsou zde žádné jiné náklady na teplo

 

 

dům o rozloze 80 - 100 m2 má běžně spotřebu jen na topení cca 80 GJ

 

 

cenu kterou musím zaplatit za úvěr plně ovlivňuje počet napojených míst a to zda se bude plně toto napojení využívat či budu dotápět jiným zdrojem. Čím menší počet napojených míst a čím více budu dotápět ze svého jiného zdroje tím vyžší bude částka na výrobu 1 GJ

 

 

počet napojených domů

Ks

211

150

100

 

 

spotřeba tepla na 1 dům

GJ

80

60

60

 

 

spotřeba celkem rok

GJ

16 880

9 000

6 000

 

 

cena úvěru na výrobu 1 GJ

251

470

705

 

 

roční náklady na 1 dům

20 051

28 205

42 308

 

 

měsíční náklady na 1 dům

1 671

2 350

3 526

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

samotná štěpka

 

 

vlhkost 45%  - výhřevnosti 8,46 MJ/kg - dopravní vzdálenosti do 20km při vytížení auta s korbou na 8m3  a složení samotné štěpky ze 70% smrku a 30% dubu či buku - objemu váhy 317 kg/m3 a účinosti kotle na 90%

 

 

 

 

 

 

cena bude činit na výrobu 1 GJ cca

168

 

 

 

počet napojených domů

Ks

211

150

100

 

 

spotřeba tepla na 1 dům

GJ

80

60

60

 

 

roční náklady

 

13 440

10 080

10 080

 

 

měsíční náklady

 

1 120

840

840

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ostatní náklady na 1 GJ, které jsou nutné - potřebné a musí se zaúčtovat

 

 

odpisy zařízení - náklady na údžbu a opravy zařízení - mzdové náklady - odbytové náklady - ostatní režie - elektrická energie - poplatky za emise a jiné

 

 

 

 

zde by se mělo vydělat mimo jiné na nové kotle které bude potřeba vyměnit

 

 

jen stěží toto určím ale můžeme počítat na 1 GJ cca

90

 

 

 

 

 

 

A

B

C

 

 

počet napojených domů

Ks

211

150

100

 

 

spotřeba tepla na 1 dům

GJ

80

60

60

 

 

roční náklady celkem

1 519 200

810 000

540 000

 

 

roční náklady dům

 

7 200

5 400

5 400

 

 

měsíční náklady dům

600

450

450

 

 

zde nám již vychází ekonomický nesmyl, sloupec A by možná pokrýval potřebné náklady a vytvářel rezervu na nové kotle ale sloupec C by již nepokrýval ani snad mzdové náklady na provoz natož ostatní režie a tak by musela být částka na 1 GJ v daném případě nejméně dvojnásobné a to nám v samém výsledku prodraží celkovou výslednou cenu na výrobu 1 GJ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odhad celkových nákladů na centrální vytápění - optimistický výsledek

 

 

počet napojených domů

Ks

211

150

100

 

 

spotřeba tepla na 1 dům

GJ

80

60

60

 

 

cena za splácení úvěrů rok

20 051

28 205

42 308

 

 

cena za štěpku rok

 

13 440

10 080

10 080

 

 

ostatní náklady rok

 

7 200

5 400

5 400

 

 

náklady celkem rok

 

40 691

43 685

57 788

 

 

náklady měsíčně

 

3 391

3 640

4 816

 

 

náklady na výrobu 1 GJ

509

728

963

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výše uvedené výpočty, berte jako orientační. V každém případě jsou však velmi optimistické. Minimálně tohle vám měli předložit pokud se ptali na to zda máte zájem se napojit na centrální zdroj či nikoliv. Pokud vám nikdo podobné informace nepředal, pak nejste ničím samozřejmě vázáni. A obec, která tak vyplatila či se chystá vyplatit jakousi částku za jakousi studií by tuhle částku  která dosahuje téměř dvouset tisíc  vyplatit neměla pokud tak již nebylo učiněno. Je však na vás samotných jak budete postupovat dále a zda utratíte nyní ještě několik milionu, abyste nakonec zjistili že to pro vás není. Celý ten hunbuk kolem kotelny vnikl na základě toho, že nebyly podány správné informace. nyní máte alespoň nějaké. v každém případě dostačující na to, abyste svolali mimořádnou schůzi a dali si věci mezi sebou dopořádku.¨

Pokud se chcete vyjádřit k čemukoliv nebo sdílet svůj názor pak můžete ZDE Prostor pro Vás

Vyjádření - článek Radky najdete zde    Pohádka o centrálním vytápění Borotína